Pediatrik (Çocuk) Ortezleri

1-Dafo Nedir?

Dinamik ayak ve bilek ortezi dafo.
Dafo özel termo plastik malzemelerden üretilir. Polipropilen, polietilen, düşük yoğunluklu plastik, dafo yapımında kullanılan malzemelerden bazılarıdır.
Hastanın tanısına ve ayaktaki deformitenin genel durumuna göre, her hastanın ayağından özel ölçü alınarak tasarlanan, bacağın biyomekanik yapısı ve hareketlerine destek vermesi beklenen, bunun yanında kullanıcının hareketlerini olumlu yönde değiştiren cihaz olarak dafo’nun tanımını yapabiliriz.
Dafo açılımı: Dynamic ankle foot orthosis.

2-Dafo’nun Ayırt Edici Özellikleri.

– Daha esnek bir tasrıma sahiptir.
– Diğer ortezlere göre daha hafiftir.
– Gerekli durumlarda ayağı ve ayak bileğini saracak şekilde tasarlanabilir.
– Hipotenik ayaklarda tonu azaltır.
– Dafo ayak için üst düzey bir fonksiyonellik sağlar.
– Kullanıcı için zemin algısını ortadan kaldırmaz.
– Nörömüsküler sebeblerle ortaya çıkan haketlerin kısıtlanmasını önler.
– Etkili bir destek yapısı vardır.
– Hatanın postür kontrolünü sağlamasına yardımcı olur.
– Çok daha etkili bir stabilizasyon sunar.
– Dafo hasta için daha konforlu ve uyumu sağlaması daha kolay bir otrezdir.
– Orta ayakta daha çok stabilizasyona izin verir.

3-Dafo Üretim Süreci

Dafo’nun üretim süreci fizyoterapisttin yada hekimin hastaya dafo’nun önerilmesi ile başlar. Bundan sonra hastanın başvuracağı ortez protez merkezinde, tekniker tarafından hastanın durumu değerlendirilerek ölçüsü alınır. Ölçü daha sonra tekniker tarafından özel dafo yapım teknikleri uygulanarak prova aşamasına getirilir. Dafo hastaya prova edildikten sonra aynı gün teslim edilir.

4-Dafo Ortezinde Başarı

Dafo diğer bir çok ortezde olduğu gibi hastaya özel tasarlanmalıdır. Gerekli durumlarda dafo ayak ortezini üretecek yetkili ve ruhsatlı ortez protez merkezindeki tekniker ile, dafo’ yu öneren fizyoterpist yada hekimin dafo seçimi ve modeli konusunda, görüş alışverişinde bulunması başarı için oldukça önemlidir.
Hastaya özel üretilmeyen, konusunda eğitimsiz yetkisiz merkez ve kişiler tarafından yapılan bir dafo, hastaya yarardan çok zarar verebilir. Bu noktada özellikle aileler dafo yaptıracakları merkezler konusunda seçici davranmalıdırlar. Dafo yapımı için başvurdukları merkezlerin, ortez protez ruhsatlı olup olmadığı ve üretimi yapacak kişinin ortez protez teknikeri/teknisyeni olup olmadığı kesinlikle sorgulanmalıdır.