Kişiye Özel Üretilmiş Tabanlık

Kişiye Özel Üretilmiş Tabanlık

Kişiye özel tabanlıklar, ayak ve bileklerdeki herhangi bir deformasyonu düzeltmek için doğrudan ayakkabının içine yerleştirilebilen ortezlerdir. Hazır satılan tabanlıklarla kesinlikle karıştırılmamalıdır. Hastanın ihtiyacı doğrultusunda birebir hastadan ölçü alınarak yapılır. Her yerden bulabileceğiniz hazır tabanlıkların aksine, kişiye özel üretilmiş ortopedik tabanlıklar, benzersiz ayak yapınıza uyacak şekilde kişiselleştirilir.

Yapısal olarak veya yanlış ayakkabı kullanımı, fiziksel travmalar ya da çeşitli hastalıklardan dolayı, ayak yapımızda meydana gelen değişikliklerden ötürü basma kusurları meydana gelmektedir.

Başlıca basma kusurları; Düz Taban (Pes Planus), Yüksek Taban (Pes Cavus), Plantar Fasiit, İçe Basma (valgus mediotarsien), Diabetik Ayak, Topuk Dikeni (Epin Calcanei, Halluks Valgus, Bunyon, Romatizmal Ayak olarak isimlendirebiliriz. Kişiye özel üretilmiş ortopedik tabanlık bütün bu basma kusurlarına mükemmel bir etki sağlar.

Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı olan firmamızda hastaya özel yapım tabanlıklarımızı eğitimli ortez protez teknikerleri yapmaktadır. 2005 den bu yana aynı adreste bu işi yapmaktayız. Hastalarımızın memnuniyeti ve tavsiyeleri bizim için en iyi ödüldür.

1-Kişiye Özel Üretilmiş Tabanlıkların Başlıca Faydaları

Kişiye Özel Tabanlık
  1. Esnek deformitelerde (çocukların birçoğu bu gruba girer) düzeltici etkisi vardır.
  2. Sert deformitelerde, deformasyonun ilerlemesini engeller ve deformasyondan dolayı oluşan denge bozuklukları ortadan kaldırır, ağrının giderilmesini sağlar.
  3. Rahatça ayakta durmanıza, yürümenize ve koşmanıza olanak tanıyan üstün konfor sağlamaya yardımcı olabilir.
  4. Ayak, ayak bileği ve bacak ağrısında etkili olur.
  5. Ayaklarınızın işlevsel olarak doğru pozisyonu sürdürmesi için gerekli desteği sağlamasına izin vererek dengeyi geliştirir.
  6. Şoku emmeye ve basıncı, ayak ve ayak bileğindeki ağrılı alanlardan uzaklaştırmaya yardımcı olur.
  7. Atletik performansı artırır. Yaralanma riskini azaltır.
  8. Skolyoz, kısalık farkı sebepler ve diğer sebeplerden ötürü oluşan dengesizliğin giderilmesine yardımcı olur.
  9. Kişiye özel tabanlık bir isimden çok bir kavramdır. İstenildiği kadar hasta rahatlatılana kadar üzerinde tasarım uygulanabilir.

2-Kişiye Özel Üretilmiş Tabanlıkların Üretim Süreci

Hastadan bilgisayar yardımı ile ölçü alınır ve şikayetleri dinlenir, basınç analizi yapılır. Yaşına ve endikasyonuna göre malzemenin sertliği belirlenir. Bilgisayardan alınan ölçü CAD/CAM programına aktarılır. Kişinin basma ve denge ihtiyacına yönelik gerekli tasarım yapıldıktan sonra, CNC makine tarafından üretim tamamlanıp, tabanlığın kaplaması yapılır.

3-Kişiye Özel Üretilmiş Tabanlık Hangi Malzemeden Yapılır

Kişiye özel tabanlıklarda pek çok malzeme kullanılabilir. Fakat gerek sertlik derecesinin çeşitliliği, gerek modern makinelerde işlenebilirliği ve aynı zamanda ısı yalıtımı açısından en optimum malzeme EVA’ dır. Etil Vinil Asetat kısaltması olan EVA esnek yapıdadır. Mantar materyali gibi vücut teriyle temas ettiğinde yapısını kaybetmez. Polietilen gibi ayakta deformasyona sebep olmaz. Fakat bazı nadir durumlarda Polietilen gibi materyaller daha etkin olabiliyor. Bu durumda teknik personelimizin kararı etkindir.

4-HER İSTEYEN MEDİKAL FİRMA, HASTAYA ÖZEL ÜRETİLMİŞ TABANLIK YAPABİLİR Mİ?

Kesinlikle hayır! Zaten kişiye özel üretilmiş tabanlık imalatını medikal firmalar veya eczaneler hem liyakat açısından hem de kanunen yapamazlar. Hastaya özel üretilmiş tabanlık yapımı eğitim ve diploma gerektiren bir iştir. Ancak Ortez Protez Yapım ve Uygulama Merkezlerinde -ki bu merkezler sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlı firmalardır-, ortez protez teknisyenleri ya da teknikerleri tarafından üretilmelidir.

6-Tabanlık Kullanımı Gerektiren Başlıca Ayak Deformasyonları

7-Pes Planus (Düz Taban)

Yürüme esnasında ayağın ilk teması topuktan başlar ve sırasıyla ayak ortası, ön ayak ve parmaklarda nihayete erer. Bu salınım esnasında yaylanma etkisini en çok gösteren bölge orta ayak iç kavisidir. Düz taban problemi olan bireyde bu kavis ya hiç yoktur ya da çok az vardır. Bu kavis ayak havada iken varmış gibi görünsede, basma esnasında basıncın etkisi ile kaybolur. Bunun en iyi tespiti ölçü aldığımız makinelerde ya da röntgen filmi ile olur. Pes Planus rahatsızlığı olan bireylerin ayak bilekleri genellikle içe doğrudur ve yaş ilerledikçe dizlerinde ve lomber (bel) bölgede problemler çıkabilir.

8-Pes Cavus (Çukur Taban)

Orta ayak kavisinin yüksek olası sebebiyle oluşan bir deformasyondur. Basma esnasında, yük dağılımında orta ayak eksik kalır. Bu sebepler basınç topuk ve ön ayak üzerinde yoğunlaşır. Bu sebeple ön ayak ve topuk kısmında nasırlaşmalar oluşabilir. Gün sonunda özellikle alt bacak ön kısımlarda ağrılı durum olabilir.  Bu tip vakalarda hem içe basma hem de dışa basma görülebilir. Uzaktan bakıldığında bazı durumlarda düz tabanlıkla karıştırılabilir.

9-Topuk Dikeni (Epin Kalkanei)

Ayak parmaklarından topuğa kadar uzanan ve plantar fasia diye adlandırılan tendonun çeşitli sebeplerden dolayı deforme olması ve buna bağlı olarak kalsiyum birikiminden ötürü topuk kısmında ve genellikle gül dikenine benzer kemik dokudur. Bu tür durumlardsa tabanlığın topuk bölgesi boşaltılarak ( bu boşaltma işlemi dengeli olmalıdır) daha yumuşak malzeme konulur. Aynı zamanda tabanlık topuğa binecek yükü azaltacak şekilde dizayn edilir.

10-Halluks Valgus

Ayak baş parparmğının içe dönmesi ve ayak birinci parmağın tarak kemiğinin dışa dönmesi sonucu oluşan deformitedir. Genellikle kadınlarda görülür. Düz tabanlık, çukur tabanlık ya da bazı romatizmal hastalıklar sonucu oluşabilir. Tabanlıkta ilgili yerleri doldurarak ve ilgili yere parmak ayracı dizayn edilerek etkisi hafifletilir.

11-Nasır (Kallus)

Ayak bölgesinde sürtmenin ve ya basıncın çok olduğu bölgelerde, derinin kendini koruması için kalınlaşma ve sertleşme meydana gelmektedir. Bu sertleşmeler özellikle o bölgeden geçen sinir dokularına baskı yaptığı zaman şiddetli bir ağrı meydana gelmektedir. Kişinin bundan dolayı yürüyüşü esnasında bu bölgeye basmak istememsinden kaynaklı total olarak yürüyüş bozukluğu, dengesizlik, ayak bileği eklemi, diz eklemi ve bel bölgesi deformasyonlarına bile yol açabilir bu durum. Merkezimizde tasarlanan tabanlıklarda nasır ölgelerinin temasının oldu yerler boşaltılır fakat bu boşaltma süreci çok dikkatli yapılmalıdır. Aynı zamanda nasırdan dolayı oluşan basma problemine yönelik tabanlık üretimi yapılır.

12-Bacak Kısalık Farkı

Kısalık farkı demek, dizlere, kalça eklemlerine ve dolayısı ile bel bölgesine orantısız kuvvet aktarımı demektir. Bazı uzunlık farklarının kişide skolyoz (omurga eğriliği) hastalığına bile sebebiyet verdiği bilinmektedir. Merkezimizde bacak uzunluk farkı ölçüldükten sonra kısa olan uzuva ait tabanlıkta 2,5 cm ye kadar topuk kısımından ilave yapılabilir. Eğer kısalık farkı 2,5 cm den fazla ise 2,5 cm den fazla olan kısım ilgili ayakkabının yere temas eden alt tabanına uygulanır.

Bu rahatsızlıkların dışında hamilelik, morton nöroma, diabet, skolyoz v.b. durumlarda da tabanlık yapılabilir.